Thursday, March 10, 2016

Allik praegusest haldusreformist: tulemuseks Eesti, mis meenutab Šveitsi juustu

   
Jaak Allik. (Foto: ERR)
Mirko Ojakivi
                9.03.2016           
Rubriik: Eesti
Sotsiaaldemokraat Jaak Allik ei pea haldusreformi õnnestumist tõenäoliseks ja nimetas seda täielikuks jamaks. Tema sõnul hakkavad ühinemiste ja sundliitmiste käigus ilmnema takistavad tegurid, mille tulemusena ei oleks võimalik isegi kohalike omavalitsuste valimisi läbi viia. Alliku sõnul hakkaks Eesti pärast sellise reformi läbi viimist välja nägema nagu Šveitsi juust.
Kui kõik läheb valitsusliidu praeguste kokkulepete kohaselt, peaks homsel valitsuse istungil saama heakskiidu haldusreformi eelnõu. Pikaaegne poliitik , sotsiaaldemokraat Jaak Allik aga sellele eenõule eriti suuri õnnestumislootusi ei pane, vahendasid ERR-i raadiouudised.
Allik ütles, et praegune statistika ütleb seda, et haldusreformil pole erilist lootust õnnestuda. Samas on teatud poliitikute seltskonnal tekkinud soov ükskõik millisel kujul see reform ära teha.
"Mulle tundub, et haldusreformi vajadus, mida kõik toetavad, ongi selline, et temast räägivad suures osas inimesed, kes tegelikult ei tea, misasi on kohalik omavalitsus, millised on nende funktsioonid, kui erinevad need Eestis on. Astusime Euroopa Liitu, NATO-sse, pidime saama kangesti õnnelikuks ja nüüd on haldusreformiga nii, et kui me selle ära teeme, siis oleme õnnega koos. Tegelikult on see täielik jama. Väga oluline on, milline see haldusreform on, mitte, et teda lihtsalt ära teha," rääkis Allik.
Alliku sõnul pole praegusel kujul reformil erilist sisu ja see tekitab uusi probleeme. Alliku hinnangul on tegemist puhtmehhaanilise lähenemisega, mille läbi viimise mootoriks on mõeldud tema sõnul vallavanemate ja volikogu esimeeste ära ostmine. Nimelt viitas ta nendele makstavale aastapalgale. "Ja ka valdade ära ostmine ühekordse liitumistoetusega. Siin puudub sügav mõte, milleks seda teha," sõnas Allik.
Allik rääkis, et kui eelnõu valitsusest parlamenti jõuab ja praeguse haldusreformi kavaga edasi liigutakse on tulemuseks Eesti, mis meenutab Šveitsi juustu. Ühistel alustel ei ole võimalik enam siis Alliku arvates omavalitsusi finantseerida. "Tuleb välja selline konglomeraat, mille kohta öeldakse, et siga ka ei söö."
Lisaks ei tegele Alliku sõnul valitsus maavalitsuste funktsioonidega ning alahindab sundliitmise ja kunstlikult loodavate omavalitsuste negatiivseid mõjusid.
Alliku sõnul on poliitiline reaalsus selle reformi heakskiitmiseks alla 50 protsendi. "Ei ole võimalik, et on Saare maakond sama suur kui Saare vald ja on Ida-Viru maakond, kus on 10 valda. Siis lihtsalt nende ühinemiste ja sundliitmiste käigus äkki hakkab selguma, et nii palju takistavaid tegureid on, et me oleme lõpuks mingi pudru ees, et me ei saa isegi kohalike omavalitsuste valimisi läbi viia," sõnas Allik.

No comments: